Rekuperacja to ostatnio bardzo modny temat, podnoszony zarówno w mediach, jak i wśród inwestorów. Zwraca się szczególną uwagę głównie na znaczne oszczędności w kosztach ponoszonych na ogrzewanie budynków, ale dla wielu osób znacznie istotniejsza zaletą jest fakt ciągłej, niemal nieprzerwanej wymiany powietrza zużytego na świeże. Co więcej, owo świeże powietrze jest w trakcie przechodzenia przez rekuperator i znajdujące się w nim filtry, pozbawiane nadmiaru CO2, kurzu, pyłów, roztoczy, bakterii czy wirusów oraz pleśni. Czyste powietrze jest pożądane w każdej porze roku, ale szczególnie zima, kiedy unikamy otwierania okien ze względu na straty ciepła, dostęp świeżego powietrza jest niezwykle istotny. Rekuperator pozwala nam na całkowite wyeliminowanie konieczności wentylowania pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi, co sprawia, iż ograniczamy możliwość ucieczki ciepła.
Jak działa rekuperacja
Ciepłe ale zużyte powietrze przechodzi przez rekuperator, w którym oddaje swoje ciepło strumieniowi powietrza czystego ale zimnego, wwiewanego z wewnątrz. Pozwala to na znaczne oszczędności. Niestety ciężkim zadaniem jest określenie dokładnego poziomu uzyskiwanych oszczędności. Wiele zależy bowiem od mocy i rodzaju użytego rekuperatora, warunków pogodowych, takich jak temperatura wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz wilgotność. Wszystkie te czynniki wpływają na możliwości rekuperatora i stopień ograniczenia ponoszonych kosztów. Stąd też ciężko jest oszacować, w jakim terminie inwestycja w rekuperator może się zwrócić.
Cena wentylacji mechanicznej
Niestety cena rekuperacji nie jest mała. Zakup samego rekuperatora to kwota od 4 do 10 tysięcy złotych. Jednakże cena wentylacji mechanicznej to nie tylko zakup rekuperatora. Koszt wentylacji mechanicznej to także zakup potrzebnych części dodatkowych, szczególnie tych do poprowadzenia przewodów wentylacyjnych, co zmieści się w granicach od 2 tysięcy do 4 tysięcy złotych. Cena wentylacji mechanicznej to także koszt samego montażu- około 5 tysięcy złotych, w zależności od lokalizacji inwestycji. To ile kosztuje wentylacja mechaniczna jest uzależnione także bardzo mocno od wielkości budynku, stopnia skomplikowania instalacji oraz ilości koniecznych przeróbek. Jeśli budynek jest dopiero w budowie i możemy go swobodnie dopasować pod działanie instalacji, koszty będą mniejsze, ale jeśli adaptujemy już istniejący dom, cena montażu rekuperacji może drastycznie wzrosnąć.