Systemy smart home to coraz bardziej popularne możliwości jakie stoją przed współczesnymi inwestorami. Nie jest to już tylko rozwiązanie jutra, o którym można myśleć w ramach marzeń i niedosięgłych życzeń. Smart home to technologie które są na wyciągnięcie naszej ręki, opracowane, sprawdzone, przetestowane przez zwykłych ludzi.

koszt smart home
koszt smart home

Cena smart home

Chyba jedną z pierwszych kwestii jakie nasuwają się przy rozważaniu zakupu systemu smart home, jest jego cena. Bardzo trudno jest jednak w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje system smart home. Cena smart home jest uzależniona przede wszystkim od powierzchni, jaką zamierzamy poddać działaniu systemu oraz nagromadzenia czujników, kamer i innych elementów składowych systemów. Oczywiście nie bez znaczenia są również rozwiązania jakie wybierzemy.

Możemy wybrać systemy tanie, oparte o produkcję chińską, zawierające tanie komponenty i jednocześnie niezbyt pewne pod względem bezpieczeństwa. Można również skupić się na określonym systemie, który raz wybrany, może być kompletowany w częściach. Jeszcze innym rozwiązaniem jest oparcie się o najlepsze recenzje i dobranie elementów pod względem wyśrubowanych norm.  Chcąc chociaż przykładowo zarysować koszty jakie trzeba ponieść przy tworzeniu podstawowego systemu smar home można oprzeć się o firmy z Polski, które mają wyższe ceny niż propozycje Chińskie, ale jednocześnie stanowią tańszą opcję od rozwiązań zachodnich firm.

Koszt smart home

Cena podstawowej centralki zarządzającej to około 800 zł, z kolej czujniki np. zalania, dymu, otwarcia drzwi lub okien czy czujnik ruchu to podobny koszt, każdy nieco powyżej 200zł. Typowy termostat wyniesie nas 300 zł, a kontroler rolet około 250 zł. Każde inteligentne gniazdko to kolejne 250 zł, włącznik światła podobnie. Jednym z najdroższych rozwiązań to interkom kosztujący prawie 3,5 tysiąca zł. Ten jednak nie jest wykorzystywany w większości podstawowych systemów smart home.