Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodny i elegancki sposób na zadbanie o komfort cieplny w naszych domach i mieszkaniach. Warto jednak wiedzieć w jakich sytuacjach ten rodzaj ogrzewania będzie sprawdzał się lepiej, a w jakich gorzej. Szczególnie chodzi tutaj o rodzaj wykończenia podłogi. Jeśli jesteśmy dopiero w fazie planowania lub budowania naszego wymarzonego domu to na pewno łatwiej będziemy mogli dostosować się do podłogówki. Natomiast jeśli właśnie przeprowadzamy remont to stworzenie systemu ogrzewania podłogowego nie będzie zbyt łatwe, ale też nie jest to niemożliwe.
Korzystanie z ogrzewania podłogowego niesie ze sobą sporo zalet. Zaczynając od oszczędności wynikających z niższej temperatury grzewczej (tak zwany komfort grzewczy możemy uzyskać przy niższej temperaturze czynnika grzewczego; komfort nie maleje mimo powietrza chłodniejszego nawet o 2°C). Warto wspomnieć również o tym, że całość instalacji grzewczej mamy ukrytą pod podłogą, a my może dowolnie zaaranżować pokoje w naszym domu nie martwiąc się o wystające rury czy kaloryfery. Podłogówka wpływa również pozytywnie na organizm człowieka i jego zdrowie, gdyż jak donoszą ostatnie badania ciepło rozprowadzane równomiernie w poziomie jest bardzo korzystne dla nas i jak sama nazwa wskazuje powierzchnią grzewczą jest cała podłoga, my możemy cieszyć się z przyjemnego ciepła „od stóp do głów”.
Rodzaj wykończenia podłogi na podłogówce – co wybrać?
Tak jak zostało wspomniane powyżej pod uwagę powinniśmy wziąć sposób wykończenia naszej podłogi. W zależności od tego jaki materiał wybierzemy na naszą podłogę, różne będzie przewodnictwo cieplne. Jak łatwo się domyślić nie każdy materiał będzie dobrze sprawiał się przy instalacji ogrzewania podłogowego. Nie możemy też użyć każdego dostępnego materiału na wykończenie podłogówki, gdyż może on doprowadzić do przegrzania się instalacji lub też nasze mieszkanie nie będzie dostatecznie ogrzewane. Przy instalacji i montażu systemu ogrzewania podłogowego powinniśmy tez zaopatrzyć się w odpowiednie materiały stworzone specjalnie do tego systemu.
W zakresie przewodnictwa cieplnego najlepiej sprawiającym się materiałem są podłogi wykonane z kamienia i podłoża ceramiczne. Bez problemu możemy również używać kafelków.
Po przeciwnej stronie przewodnictwa cieplnego stoją podłogi wykonane z drewna czy też z paneli. Przy montażu podłogówki musimy szczególnie uważać przy tego rodzaju podłogach ponieważ musimy dobrać odpowiednią grubość np. paneli tak by odpowiednia ilość ciepła mogła przenikać do naszych pomieszczeń.
Na sam koniec warto zapoznać się z systemami ogrzewania podłogowego, które różnią się sposobem montażu jak i energią, która zasila cały system:
- ogrzewanie podłogowe wodne – na ten typ ogrzewania składa się system rurek zasilanych przez ogrzaną wodę. Zaleca się go w domostwach z centralnym ogrzewaniem. Ten rodzaj ogrzewania zazwyczaj dobrze spełnia swą rolę w domach z zamontowanym kotłem grzewczym, pompą ciepła, a nawet kolektorem słonecznym. Jest to rodzaj podłogówki, który możesz nabyć u nas (przejdź do kontaktu i staraj się o bezpłatną wycenę).
- ogrzewanie podłogowe elektryczne – system ten składa się mat grzejnych i przewodów grzewczych, które odpowiadają za ogrzewanie danego pokoju czy budynku. Pod wpływem przepływy prądu przewody rozgrzewają się i przekazują tą energię do podłogi.
- ogrzewanie podłogowe powietrzne – by korzystać z tego systemu musimy wyposażyć się w piec nadmuchowy lub nagrzewnicę, które będą odpowiadały za wtłoczenie pod ciśnieniem ogrzanego powietrza do rur umieszczonych pod podłogą.