Pompa ciepła – nowa alternatywa w gospodarstwach domowych

W obecnych czasach, kiedy ceny węgla, drewna czy gazu szybują w górę, właściciele gospodarstw domowych szukają przyszłościowych oraz tańszych alternatyw pozwalających ogrzać budynki mieszkalne. Z tego względu coraz częściej w domach montowane są pompy ciepła. Czym są te urządzenia i dlaczego cieszą się rosnącą popularnością? 

Jak działa pompa ciepła?

pompa ciepła cenaPompy ciepła to urządzenia, które pozyskuje energię cieplną ze środowiska naturalnego np. powietrza, wody lub gruntu. Dzięki odpowiedniej budowie maszyny jest ona w stanie pozyskać ogrzewanie nawet w mroźne zimowe dni. W wielkim skrócie wszystko polega na sprężeniu temperatury pozyskanej z zewnątrz i przerobieniu jej na temperaturę wyższą, niezbędną do ogrzania grzejników w naszych domach. Co ważne, pompa ciepła może działać także w sposób odwrotny i schładzać budynek w upalne dni.

Jakie są rodzaje pomp?

Ze względu na źródło pozyskania ciepła pompy można podzielić na gruntowe, powietrzne oraz wodne. W Polsce najczęściej wybiera się pompy ciepła gruntowe oraz powietrzne, ponieważ do montażu wodnej niezbędne jest posiadanie odpowiedniego pozwolenia wodnoprawnego.

Natomiast jeśli chodzi o konstrukcje urządzenia, wyróżnić można pompy split oraz monoblok. Ta pierwsza składa się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Jako główne wady przy użytkowaniu pompy split zwraca się uwagę na nieco bardziej skomplikowany montaż oraz konieczność rejestracji maszyny w Centralnym Rejestrze Operatorów. Przy czym zaletą jest to, że ten rodzaj pomp jest nieco tańszy od pomp monoblok. Drugi rodzaj urządzeń charakteryzuje budowa jednomodułowa. To właśnie w jednej jednostce znajdują się wszelkie niezbędne elementy przekierowujące ciepło na dom. W przypadku pomp typu monoblok mamy do czynienia z wyższymi kosztami inwestycji, ale także wyraźnymi oszczędnościami wynikającymi z braku konieczności przeprowadzania regularnych, drogich kontroli szczelności.

Cena pompy ciepła Wrocław

Cena pompy ciepła zależy zatem od tego, jakie urządzenie wybierzemy – gruntowe, wodne czy powietrzne. Znaczenie będzie miał również typ maszyny split lub monoblok. Dodatkowo podczas podliczania kosztów montażu urządzenia należy uwzględnić takie czynniki jak: wielkość powierzchni domu do zagrzania, moc urządzenia, ewentualne podłączenie pompy do układu fotowoltaicznego. W związku z powyższym istnieje dużo czynników, które mogą wpływać na finalną wycenę całej inwestycji. Zaznacza się jednak, że obecnie cena zakupu pompy ciepła oraz jej montażu oscyluje między 30 a 50 tys. zł. Warto jednak wiedzieć, że regularnie organizowane są rządowe akcje takie jak SMOG STOP lub Program Czyste Powietrze, które oferują osobom fizycznym dofinansowania wymiany przestarzałego lub montażu nowego, ekologicznego ogrzewania w domach.

Bez wątpienia koszt pomp ciepła jest niemały, ale nie bez przyczyny jej instalacja nazywana jest „inwestycją”. Maszyny te bowiem cechuje niezawodność, brak awarii, a zatem wieloletnie użytkowanie z niskimi kosztami eksploatacji. Po odliczeniu kosztów zakupu innych paliw grzewczych, których ceny stale wzrastają – zakup pompy ciepła może zwrócić się nawet po około 10 latach użytkowania. Wówczas ceny ogrzewania domu oraz wody będą bardzo zredukowane, a mieszkańcy gospodarstwa będą należeli do grupy osób dbających o jakość powietrza, jakim oddychają oraz ceniących sobie wygodną i zautomatyzowaną metodę grzania domu.

Poznaj ofertę pomp ciepła firmy Sander i zapytaj o darmową wycenę!