Magazyn energii z fotowoltaiki to przyszłość energetyki prosumenckiej – pozwoli podnieść autokonsumpcję, natomiast zatem zapewnia optymalne zastosowanie energii wytwarzanej w instalacji fotowoltaicznej. Jeszcze powszechniej mówi się o magazynach energii jako o potrzebnym składniku instalacji fotowoltaicznej. Ich rozwój oraz rozwijająca się popularność są dobre z paru powodów. Przede wszystkim odnawialne źródła to źródła uzależnione od wymogów powietrznych. Akumulatory pozwolą trzymać wytworzone nadwyżki oraz zastosować je w okresie wzmożonego zamówienia na energię. Jak więc działa magazyn energii dla domu?

magazyn-energiiCzym są magazyny energii oraz jak funkcjonują?

Magazyn energii jest narzędziem, jakie służy do przechowywania nadwyżek prądu, wygenerowanego w czasie dnia, jaki można potem zastosować w sytuacjach wzmożonego wykorzystania energii, np. późnym zmrokiem lub w deszczowe dni (nierzadko charakteryzuje się to jako „odłożenie konsumpcji energii elektrycznej w czasie”). Natłok energii w tymże wypadku nie musi być wysyłany do zewnętrznej sieci energetycznej, co jest zwłaszcza ważne w miejscach narażonych na liczne przerwy w napięciu, przeładowania sieciowe i pozostałe nieoczekiwane zdarzenia. Odpowiednio wybrany magazyn energii do fotowoltaiki pozwoli na optymalne zastosowanie uzyskanej energii, bez potrzeby oddawania jej nadwyżek do sieci.

Po co przechowywać energię z fotowoltaiki?

Podstawową motywacją do zastosowania magazynu energii jest oszczędność. Zostając prosumentem tracimy od 20% do 30% energii elektrycznej, jakiej nie możemy natychmiast zastosować. Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej przysługuje (zwykle jest to popołudnie oraz wieczór) na całkowicie odmienny czas dnia, aniżeli maksimum skuteczności systemu fotowoltaicznego (południe oraz przedwczesne popołudnie). W związku z tymże pewnie założyć można, iż cała energia stosowana wieczorem pochodzić musi z jakiegoś typu magazynu.