Coraz częściej w dzisiejszych czasach możemy spotkać w budynkach pompy ciepła. W tym artykule postaram Ci wytłumaczyć, co to jest pompa ciepła, jak działa oraz jak się ją montuję.

Co to jest pompa ciepła?

montaż pompy ciepła
montaż pompy ciepła

W najprostszy sposób mówiąc pompa ciepła to urządzenie, które ma na celu wymusić przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru, gdzie znajduję się wyższa temperatura. Zachodzi to dzięki dostarczonej z energii cieplnej, albo zewnątrz energii mechanicznej. Aby pompa ciepła działała poprawnie musi być zasilana przez gaz, lub przez energię elektryczną. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką różni się pompa ciepła od tradycyjnych to m.in. nie produkuje energii w drodze spalania paliw stałych lub płynnych. Zostały one zbudowane w taki sposób, aby wykorzystywać energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Daje nam to wiele możliwości, możemy zapomnieć już o potrzebie magazynowania opału, oraz o kurzu.

Jak działa pompa ciepła?

Dla osób, których ciekawi jak może działać taka pompa ciepła, to wykorzystuje ona odpowiednie procesy termodynamiczne. Daje to możliwość przetworzenia energii pierwotniej i dostarczyć ją do instalacji centralnego ogrzewania, albo ciepłej wody. Dzięki pompie ciepła, możemy dostarczyć do obiektu wodę o temperaturze, aż 55°C. Ta temperatura jest optymalna dla instalacji grzewczych niskotemperaturowych, takich jak ogrzewanie płaszczyznowe: ścienne, sufitowe, podłogowe.Do najważniejszych zalet pomp ciepła należą: Obniżenie emisji CO2Redukuje emisje gazów cieplarnianych. Nie emituje również szkodliwych spalin w budynku

Instalacja pompy ciepła

Do zamontowania pompy ciepła potrzebujemy 3 części są to: pompa ciepła, układ hydrauliczny pomiędzy pompą ciepła a rozdzielaczem, system centralnego ogrzewania.Musimy również pamiętać o wyborze miejsca w którym chcemy, aby taka pompa powstała. Jest to na tyle istotne, ponieważ musimy mieć łatwy dostęp do sterownika pompy ciepła. Natomiast, żeby zamontować taką pompę, należy podłączyć zasilanie na osobnym zabezpieczeniu wymaganym przez producenta pompy ciepła. Następnym etapem jest połączyć jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną za pomocą przyłączy chłodniczych o odpowiednich średnicach. Jednak trzeba pamiętać o zrobieniu testu szczelności gazu, która polega na napełnieniu układu pompy ciepła azotem do min. 30 bar. Kolejną czynnością jest zrobienie próżni. Ostatnimi elementami, jest ustawienie czujników temperatury oraz ustawienie całej automatyki.

Montaż pompy ciepła Wrocław

Profesjonalny montaż pomp ciepła we Wrocławiu – poznaj naszą ofertę i skontaktuj się z nami po darmową wycenę! Oferujemy wysokiej klasy urządzenia oraz ich instalację.