W nowoczesnych domach coraz częściej zamiast tradycyjnych grzejników spotkać można ogrzewanie podłogowe. Nie ma w tym nic dziwnego – choć grzejniki nie są najgorszym rozwiązaniem – podłogówka posiada zdecydowanie więcej zalet.

Ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji od grzejników

systemy ogrzewania podłogowego sanderOgrzewanie domu podłogówką wychodzi taniej niż w przypadku posiadania tradycyjnych grzejników. Wszystko dlatego, że przy ogrzewaniu podłogowym w sezonie grzewczym można utrzymywać temperaturę nawet 2-3 stopnie niższą. Biorąc pod uwagę to, że piec, czy pompę ciepła włączamy już pod koniec września i używamy nawet w kwietniu, oszczędności mogą być znaczne.

Podłogówka dłużej utrzymuje ciepło niż kaloryfery

Choć to grzejniki potrafią nagrzać pomieszczenie szybciej, to ogrzewane podłogowe będzie w stanie dłużej i niższym kosztem utrzymywać zadaną temperaturę. Inaczej rzecz ujmując: piec przy tradycyjnych grzejnikach musi pracować na wyższych obrotach, by utrzymywać określoną temperaturę.

Ciepło z ogrzewania podłogowego jest zdrowsze niż z grzejników

Przy ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się na ciało człowieka od stóp ku górze. W praktyce ciało ludzkie wymaga niższej temperatury w okolicach klatki piersiowej i głowy (około 19-20 stopni) oraz wyższej przy kończynach, którymi ciało niejako odbiera ciepło. W taki sposób działa ogrzewanie podłogowe – w niższych partiach pomieszczenia jest cieplej a na wysokości powyżej 1,5m chłodniej. Kaloryfery działają dokładnie odwrotnie, więc wbrew ludzkiej fizjonomii.

Ogrzewanie podłogowe a aranżacja pomieszczeń

Pomieszczenie, w którym nie ma kaloryferów, można o wiele łatwiej zaaranżować. Wszystko dlatego, że grzejniki, nawet te najbardziej nowoczesne, nie są ładne. W minimalistycznych wnętrzach potrafią zepsuć efekt końcowy. Zwyczajnie nie wpisują się w stylistykę, która dominuje we wnętrzarstwie od kilku lat. Tymczasem ogrzewania podłogowego nie widać. Mitem jest, że można je instalować tylko w przypadku płytek na podłodze. Rzeczywiście jest tak, że marmur i płytki lepiej będą przewodzić ciepło. Jednak przy panelach podłogowych i desce również będzie ono działać bez zarzutu.

Ogrzewanie podłogowe ma sporą przewagę nad tradycyjnymi kaloryferami. Szczególnie biorąc pod uwagę efektywność instalacji, koszty eksploatacyjne i na końcu estetykę. Jeśli dojdzie do tego fakt, że obecnie domy ogrzewane są głównie pompą ciepła, podłogówka to rozwiązanie numer jeden.