Ogrzewanie podłogowe od kilku lat jest w czołówce systemów wykorzystywanych w nowym budownictwie. Z uwagi na jego dużą popularność mocno rozpowszechnione są nie tylko opinie pozytywne ale i negatywne. Grono zwolenników jest ogromne, ale i przeciwnicy podgłówki mają swoją solidną reprezentację popieraną rzetelnymi argumentami. Przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu konkretnej instalacji warto jest zapoznać się z argumentami obu stron.

podlogowka-opinieOgrzewanie podłogowe opinie

Dla obu stron zasadnym argumentem jest obniżenie kosztów poprzez ogrzewanie przy wykorzystaniu niższych temperatur. Zwolennicy podkreślają, że niezależnie od tego jaki rodzaj paliwa grzewczego wybierzemy, koszty będą zawsze niższe niż dla analogicznego systemu grzewczego tradycyjnego przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego. Przeciwnicy podłogówki z kolei będą wskazywać na zbyt niską temperaturę, szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka. W niektórych przypadkach będzie to związane z nieprawidłowo rozłożonymi pętlami grzewczymi ale istnieje też możliwość, że niektórzy swój komfort cieplny będą określać na wyższe temperatury, niż te które proponuje ogrzewanie podłogowe.

Wady podłogówki

Przeciwnicy podłogówki wskazują także na wysoką bezwładność cieplną, a co za tym idzie brak możliwości szybkiego nagrzania pomieszczeń, ani ich schłodzenia. Podłogówka długo się nagrzewa ale i długo stygnie. Nie pozwala to na szybką redukcję czy podniesienie temperatury, a więc i brak różnicy grzania noc-dzień. Dla zwolenników podłogówki jest to jednak powód do podkreślenia innej zalety ogrzewania podłogowego. Wysoka bezwładność cieplna to bowiem świetna możliwość wykorzystania nagromadzonego ciepła bez konieczności pracy instalacji. Podłogówka nagrzewa powierzchnię podłogi znajdującą się nad nią, a ta oddaje swoje ciepło do pomieszczenia długo po zakończeniu pracy instalacji.

Ogrzewanie podłogowe ma różne opinie ale niezaprzeczalnie pozwala usunąć z pomieszczeń grzejniki ścienne, co pozwala na zwiększenie funkcjonalności i ogólnej estetyki. Ponadto ogrzewanie tego typu utrzymuje podłogi suche i w pewnej mierze zdezynfekowane, ograniczając możliwości namnażania się pleśni, grzybów czy bakterii, co jest szczególnie polecane w takich pomieszczeniach jak łazienki.

Planujesz montaż ogrzewania podłogowego? Napisz do nas po darmową wycenę!