Niektórzy sądzą, że ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie zarezerwowane tylko dla domów jednorodzinnych. Otóż nic bardziej mylnego! Ogrzewanie podłogowe w bloku lub w kamienicy także jest możliwe. Co prawda, wymaga to nieco większego przygotowania i nie zawsze będzie tak samo skuteczne. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe.
Ogrzewanie podłogowe w bloku
O czym musisz pamiętać? Wszelkie ingerencyjne remonty w bloku muszą być najpierw uzgodnione ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową. W niektórych przypadkach może to nie być niestety możliwe. Jeśli jednak uda ci się już uzyskać pozwolenie, warto też zainteresować się stanem technicznym budynku. Musisz dowiedzieć się czy i jak twój blok jest ogrzewany oraz jaką posiada izolację przed chłodem. Jeśli straty ciepła byłyby bardzo duże, ogrzewanie podłogowe w bloku może się niestety po prostu nie opłacać.
Rodzaj ogrzewania podłogowego
Planując podłogówkę w bloku, musisz zastanowić się też, czy lepsze będzie ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne. Druga opcja jest dość prosta do zainstalowania. Natomiast pierwsza wymaga uwzględnienia jeszcze kilku aspektów technicznych. Najważniejsza jest nośność stropów. Musisz uwzględnić też grubość systemu i wysokość pomieszczenia. Wodne ogrzewanie podłogowe w bloku może okazać się niepraktyczne, ponieważ zajmuje dość sporo pionowej przestrzeni. W przypadku niskich sufitów, może to być spory problem.
Lekkie, elektryczne ogrzewanie podłogowe w bloku jest najlepszą opcją. Nie wymaga stosowania specjalnej wylewki i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Podłogówka świetnie sprawdzi się do łazienki, ale też kuchni, salonu czy sypialni. Jeśli otrzymasz pozwolenie, strop wytrzyma dodatkowy ciężar, a budynek jest dobrze ocieplony, podłogówka w bloku może okazać się świetnym rozwiązaniem grzewczym.
Zainteresowany montażem ogrzewania płaszczyznowego w bloku we Wrocławiu? Napisz do nas po darmową wycenę!