Rekuperacja Wrocław

Rekuperacja, inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to rozwiązanie coraz częściej występujące w budownictwie jednorodzinnym. Czym jest rekuperacja? Jakie korzyści niesie za sobą jej stosowanie?

Rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej

Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację) stosuje się jako zamiennik tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która nie sprawdza się już w nowoczesnym budownictwie. Klasyczne wywietrzniki i kominy wentylacji grawitacyjnej powodują znaczne straty ciepła, szczególnie w okresie zimowym. Nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek wpływie na parametry powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Stawiając na energooszczędność, należy skupić się na nowoczesnych metodach.

Jak działa rekuperacja?

wentylacja-mechaniczna-rekuperatorNajważniejszym elementem układu jest rekuperator, wyposażony w wentylatory, wymiennik ciepła oraz filtry. To właśnie w nim powietrze pobierane z zewnątrz, przed wprowadzeniem do pomieszczenia, ulega (w zależności od pory roku) podgrzaniu lub schłodzeniu. Wykorzystywana jest do tego energia odzyskana z powietrza zużytego, usuwanego z pomieszczeń. Ponadto zastosowanie filtrów zapewnia poprawę jakości powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Produktem końcowym jest zatem powietrze zapewniające wysoki komfort dla użytkownika. Taki efekt jest niemożliwy do uzyskania przez zastosowanie wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – dlaczego warto?

Rekuperacja jest niewątpliwie rozwiązaniem energooszczędnym. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki pobór prądu, można wygenerować odzysk ciepła usuwanego z budynku do 90%. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, oszczędności na ogrzewaniu mogą wynieść nawet 60%.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest osiągnięcie optymalnych parametrów powietrza w pomieszczeniu, co wpływa na komfort użytkowników. Rekuperacja zapewnia stały, kontrolowany przepływ powietrza. Wyklucza zatem również ryzyko wystąpienia zawilgocenia, co może się zdarzyć w przypadku wentylacji grawitacyjnej i na przykład zbyt szczelnych okien.

Warto dodać, że układ wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może być sterowany z poziomu urządzenia mobilnego (smartfon, tablet) lub połączony z systemem Smart Home.

Rekuperacja jest doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za ogrzewanie oraz kontrolowaniu parametrów powietrza w pomieszczeniach. Bez wątpienia jest to inwestycja na lata, która zwraca się stosunkowo szybko i niesie za sobą wiele dodatkowych korzyści.