Sterowanie domem jeszcze nigdy nie było tak proste i szybkie, jak dziś, kiedy możemy oprzeć się o systemy smart home. Dostarczają one użytkownikom szeregu możliwości, które można wykorzystać zarówno do w codziennym użytkowaniu domu, jak i np. przy wyjazdach wakacyjnych.

Sterowanie domem – system smart home

Jednocześnie sterowanie domem w oparciu o systemy smart home pozwala na etapowe rozbudowywanie instalacji o coraz to nowe elementy umożliwiające wykorzystanie specyficznych możliwości jakie daje najnowsza technologia. Jest to wygodne dla inwestorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z systemami smart home, jak i dla tych którzy nie chcą wydawać zbyt dużych ilości pieniędzy w momencie, kiedy stoją przed koniecznością wykończenia nowo budowanego domu.

Sterowanie domem przy pomocy smart home jest niezwykle komfortowe oraz ogranicza czas i wysiłek jaki musimy włożyć w bieżące utrzymanie domu. Niestety systemy smart home nie są jednocześnie tanie. Aby zaopatrzyć dom w nawet tylko podstawowe systemy tego typu musimy przygotować się na spore koszty.

sterowanie domem smart homeCena smart home

Sporo inwestorów zastanawia się czy można zaoszczędzić na stworzeniu systemu sterowania domem. Najczęściej pojawiającymi się pomysłami na zaoszczędzenie jest wykorzystanie urządzeń produkcji chińskiej, które tworzą na rynku najtańszą opcję zakupową. Niestety jest to w wielu przypadkach powiązane z niższą jakością i wytrzymałością całego systemu. Najlepsze jakościowo i najbardziej zaawansowane technicznie, rozwiązania europejskie, japońskie czy koreańskie są już jednak dużo droższe, a ich zakup może nastręczać wiele problemów, zwłaszcza na pierwszych etapach budowy domu.

Ceny systemów sterowania domem są trudne do jednoznacznego określenia. Bardzo ciężko jest podać choćby widełki. Chcąc przedstawić średnie ceny urządzeń tego typu warto jest sięgnąć po produkcje krajową, która najlepiej obrazuje skalę i proporcje cenowe. Cena podstawowej centrali zarządzającej waha się w przedziale 800-1000 zł. Jednocześnie poszczególne czujniki np. dymu, zalania czy otwarcia okien lub drzwi to koszt od 200 do 300zł za każdy pojedynczy element. Typowy termostat pasujący np. do ogrzewania podłogowego to 300zł, z kolei system do terowania roletami kosztować będzie około 250 zł.