Przestarzała technologia kotła w domu przyczynia się do niepotrzebnie zwiększonych wydatków i zanieczyszczeń powietrza. Jednakże, wiele Polaków nie wie, jak zabrać się za wymianę kotła ani na jakie urządzenie wymienić swój stary piec. Wymiana kotła na odpowiedni w bardzo dużym stopniu przyczynia się do usprawnienia instalacji grzewczej.
Wymiana kotła – zalety
Nowy kocioł to nie tylko mniejsze wydatki na ogrzewanie. Nowoczesne technologie grzewcze poprawiają też jakość powietrza – w Twoim domu i otaczającym go środowisku. Dzięki temu Ty i Twoje dzieci zyskujecie możliwość oddychania czystym powietrzem, niezanieczyszczonym żadnymi pyłami ani szkodliwymi dla zdrowia substancjami.
Dotacje na wymianę kotła
Co więcej, jeżeli wybierzesz nowy, ekologiczny sprzęt, możesz zakwalifikować się na dotację. Ogólnopolski program Czyste Powietrze obejmuje wszystkie osoby fizyczne posiadające własny dom, z dochodem nie przewyższającym 100 tys. zł. Podstawowym założeniem tego projektu jest zapewnienie lepszych, czystszych, bardziej ekologicznych i ergonomicznych domów w całej Polsce. W ramach tego programu, możesz zainstalować:
– Kocioł kondensacyjny, który zasilany jest gazem. Pozwala na większą oszczędność, ponieważ zasilany jest nie tylko samym gazem, ale też ciepłem wytwarzanym z jego spalania.
– Kocioł olejowy – sprawdzi się w budynkach, do których nie da się doprowadzić gazu ziemnego.
– Kocioł elektryczny – najbardziej efektywny w domach, w których zamontowanie ogrzewania centralnego jest niemożliwe. Wymianę kotła na taki poleca się też jako uzupełnienie innych sposobów ogrzewania.
– Kocioł na paliwo stałe, czyli na węgiel lub biomasę. Ten rodzaj urządzenia jest stworzony w nowoczesnej technologii, znacznie bardziej ekologicznej niż tradycyjne rozwiązania.