Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii rośnie, wykorzystywanie energii pochodzącej z przyrody to przyszłość, obecnie jesteśmy na początku poszukiwań odpowiednich rozwiązań. Te dostępne obecnie na rynku wciąż budzą wiele pytań i są kosztowne. Mimo to, m. in. dzięki dofinansowaniom, widoczne jest zainteresowanie montażem paneli solarnych. Instalacja fotowoltaiki to zadanie dla specjalistów, którzy dobrze znają się na montażu systemów ogrzewania.

Gdzie zainstalować fotowoltaikę?

instalacja paneli fotowoltaicznych
instalacja paneli fotowoltaicznych

Najczęściej montowana jest fotowoltaika na dachu. Ułożenie paneli musi być odpowiednie – tzn. pod odpowiednim kątem i najlepiej z południowej strony. Zapewnia to maksymalny pobór przez panele energii słonecznej. Panele mogą być zainstalowane na każdym dachu, także oddalonym od miejsca, które mają ogrzewać – wymaga to użycia dodatkowego kabla, a także na ziemi.

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiki wymaga fachowego podejścia. Trudno wycenić pracę specjalistów, tym bardziej, że jest ona uzależniona choćby od ilości zakładanych paneli. Same panele to koszt kilku tysięcy zł zakładając, że klient kupi ich kilka. Do tego dochodzi cena dodatkowych urządzeń, przede wszystkim inwertera, który kosztuje kilka tysięcy zł, kabli i innych elementów systemu, a także grzejników – od których również zależy koszt montażu i eksploatacji całego systemu.

Zyski z fotowoltaiki to koszty za zużytą energię. Może ona być używana do wszystkich domowych potrzeb, a jej nadmiar oddawany. Zatem wykorzystanie i cena zużycia energii to także sprawa indywidualna. Można prześledzić opis indywidualnych przypadków w internecie.

Słońce pozwala na zyskanie energii za darmo, o każdej porze roku promienie słoneczne docierają do paneli, tylko ich moc jest różna. Mimo to niektórzy twierdzą, że ten rodzaj ogrzewania domu jest dla nich wystarczający, a nawet pokrywa zapotrzebowanie na energię w ponad 90%. Używanie systemu solarnego daje poczucie wolności i swobody, bo uniezależnia od elektrowni i zmian cen. Nie wymaga obsługi, nie ulega zwykle uszkodzeniom. Fotowoltaika to coraz powszechniej instalowany system, który z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija. Warto zastanowić się nad jego instalacją, gdyż liczba zalet rekompensuje poniesione koszty.

Zobacz również: suche ogrzewanie podłogowe, czym ogrzewać dom.