Każdy, kto ma w domu (albo dopiero zamierza mieć) ogrzewanie podłogowo – kaloryferowe na pewno słyszał, że potrzebny jest mieszacz do podłogówki. Co to takiego? Do czego ma służyć? Otóż zasada działania mieszacza do podłogówki jest prosta. Chodzi o to, że kocioł pracuje na wysokich temperaturach wymaganych przez ogrzewanie kaloryferami, a podłogówka potrzebuje niskich temperatur. Potrzebny jest więc mieszacz do podłogówki, który zmiesza gorącą wodę z pieca, z chłodną powracającą z obiegu tak, żeby uzyskać optymalną temperaturę wody dla podłogówki.

Mieszacz do podłogówki z rozdzielaczem i pompą

 

mieszacz do podłogówki
mieszacz do podłogówki

Często stosuje się mieszacz do podłogówki z rozdzielaczem i pompą. To konieczne, żeby wymieszana woda została przez pompę zassana i puszczona w obieg ogrzewania podłogowego. Zespół mieszający do ogrzewania podłogowego trzeba jednak dobrać do konkretnych rozwiązań, zastosowanych w naszym układzie grzewczym. Rozdzielacz ogrzewania podłogowego z mieszaczem pompowym jest potrzebny zwłaszcza przy ogrzewaniu dużych powierzchni (ponad 10m2).

Warto też zastosować termostatyczny zawór mieszający. Umożliwia on kontrolę nad ciepłotą zmieszanej wody w bardzo prosty sposób. Uwzględniając ustawioną przez nas temperaturę zmieszania, zmniejsza lub zwiększa dopływ gorącej wody. Taki zawór dba o utrzymanie stałej temperatury na wejściu. Dzięki temu układ ogrzewania podłogowego działa sprawnie i nie jest przegrzewany ani niedogrzany. Termostatyczny zawór mieszający do ogrzewania podłogowego może regulować temperaturę wody na jednym lub dwóch przyłączach w zależności od budowy. Na rynku możemy znaleźć spory wybór takich elementów.

Dobrze przemyślana i zaprojektowana instalacja grzewcza, może być prawie bezobsługowa i zapewniać wysoki komfort użytkowania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby każdy jej element był zastosowany we właściwy sposób i we właściwym miejscu, co jak pokazuje praktyka, nie jest takie oczywiste. Jeśli więc, planujesz dopiero taką instalację, zdaj się na sprawdzone doradztwo i nie próbuj metody prób i błędów.

Polecamy również inne wpisy na naszym blogu: układanie styropianu pod ogrzewanie podłogoweschemat ogrzewania podłogowego.