Ogrzewanie podłogowe to bardzo efektywny, a jednocześnie komfortowy i co równie ważne, ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu. Jednakże, aby mogło w pełni wykorzystywać swój potencjał oraz nie przysparzać większych strat niż oszczędności, istotna jest odpowiednio wykonana izolacja pod ogrzewanie podłogowe.

Izolacja termiczna oddziela podkład od podłoża, a do jej wykonania wykorzystuje się polistyren ekstradowany, wełnę mineralną czy płyty poliuretanowe. Jednak najczęściej wykorzystuje się w tym celu styropian, jako najlepszy sposób izolacji pod ogrzewanie podłogowe. Ten, kto układa styropian pod ogrzewanie podłogowe docenia jego wysoką efektywność izolacyjną połączoną ze stosunkowo niskimi kosztami zakupu i łatwością montażu.

układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe
układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe

To, ile styropianu jest niezbędne pod podłogówkę, jest uzależnione od tego czy kładziemy go na gruncie czy na stropie nad parterem. Zazwyczaj projektanci przewidują grubość warstwy styropianu na gruncie na około 8-10 cm, zaś nad parterem na zaledwie 3-4cm. Układanie styropianu pod wylewki najwygodniejsze jest przy użyciu jednej warstwy styropianu o odpowiedniej grubości z wcześniej wyfrezowanymi brzegami, umożliwiającymi łączenie na zakład. Działanie takie uniemożliwia powstawanie tzw. mostków termicznych obniżających korzyści czerpane z tego typu ogrzewania.

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe można wykonać także za pomocą kilku warstw płyt styropianowych. W takim przypadku kładzie się je z przesunięciem, tak, aby nie dopuścić do powstawania pionowych szczelin nakładających się na siebie przez całą grubość izolacji. Istotne jest aby całość płyt styropianu tworzyła zwartą, nieprzesuwająca się powierzchnię, która jednocześnie niweluje nierówności powstałe w wyniku przechodzenia przewodów instalacji kanalizacyjnej czy wodnej.

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe jest zabiegiem niezbędnym do prawidłowego i efektywnego funkcjonowania całego systemu grzewczego.

Na naszym blogu znajdują się również inne wpisy odnośnie ogrzewania podłogowego, takie jak: schemat ogrzewania podłogowego, czy rozdzielacz podłogówki.