Fotowoltaika to bardzo modne i popularne w ostatnich latach źródło energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna ma szereg zalet, z których chyba najważniejszą jest uzyskiwanie darmowej i czystej oraz przyjaznej dla środowiska energii. Oczywiście jak nieomal wszystko na świecie ma też swoje wady i istotnym jest aby przed decyzją o zakupie instalacji, odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie czy fotowoltaika się opłaca w naszym, konkretnym przypadku.

opłacalność fotowoltaiki
opłacalność fotowoltaiki

Od czego zależy opłacalność fotowoltaiki?

Aby dobrze zorientować się w kwestiach opłacalności, należy gruntownie zapoznać się z założeniami systemu, na jakim opiera się działanie ogniw fotowoltaicznych oraz poznać wymogi formalne pozyskiwania energii ze słońca i oddawania prądu z paneli słonecznych do sieci. Sprawa podstawowa, czyli koszt paneli fotowoltaicznych jest najdroższym elementem kompletowania przyszłej instalacji. Całościowa wartość tej części inwestycji zależy od wybranej wielkości systemu, producenta, a także technologii, w której wyprodukowano ogniwa i całe panele.

Inne koszty związane z fotowoltaiką

Opłacalność fotowoltaiki wiąże się jednak nie tylko z kwestiami zakupu samych paneli. Należy do niego zaliczyć koszt przygotowania projektu instalacji, co jest elementem najtańszym ale i niemożliwym do pominięcia. Ponadto konieczny jest także zakup systemu montażowego oraz osprzętu elektrycznego, jak również koszty ponoszone na usługę instalacji systemu. W wyniku stopnia skomplikowania i wielkości systemu dla każdego Inwestora pytanie czy warto inwestować w fotowoltaike powinno stanowić osobny temat rozważań.

Zobacz także: czym ogrzewać dom, instalacja fotowoltaiki.