Podłogówka to jeden z bardziej komfortowych systemów grzewczych, wykorzystywanych przy ogrzewaniu budynków, przede wszystkim mieszkalnych. Podgrzewana podłoga pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w tych miejscach, w których potrzebne są najwyższe temperatury, czyli przy stopach, przy jednoczesnym zachowaniu niższych temperatur na poziomie głowy.

Jakie zalety ma podgrzewana podłoga?

podgrzewana podłoga wrocław
podgrzewana podłoga wrocław

Odpowiednio dobrane i zainstalowane ogrzewanie podłogowe utrzymuje ciepło przez bardzo długi czas, nawet już po zaprzestaniu pracy kotła grzewczego. Szczególnie dobrze temperatura utrzymuje się na podłogach z posadzkami ceramicznymi i kamiennymi. Jednocześnie zapewnia to efekt złagodzenia zwykle zimnych podłóg tego typu, wykorzystywanych zazwyczaj w kuchniach, korytarzach, holach i łazienkach. Ciepło odprowadzane jest z posadzki bardzo powoli i stopniowo, co prowadzi do uniknięcia efektu natychmiastowego wychłodzenia czy zbyt szybkiego nagrzania.

Podgrzewana podłoga jest wykorzystywana najczęściej w kuchniach i łazienkach. W pomieszczeniach tych, jak już wspomniano, najczęściej montuje się podłogi z materiałów najlepiej współgrających z podłogówką. Co więcej ciepła podłoga w łazience generuje także inne korzyści. Pozwala na uzyskanie znacznego komfortu cieplnego w miejscu newralgicznym oraz jednocześnie umożliwia zachowanie higienicznych warunków, eliminując bądź znacznie ograniczając rozwijanie się pleśni i grzybów.

Ogrzewana podłoga to luksu, na który w obecnym czasie stać zdecydowana większość z nas. Podłogówka jest tak rozpowszechniona, iż zarówno materiały, jak i fachowcy konieczni do poprawnego zamontowania instalacji są bardzo łatwo dostępni i przede wszystkim ich ceny są dość konkurencyjne. Wprawdzie koszt montażu podłogówki może nie być niższy od kosztu instalacji konwencjonalnej, ale już fundusze ponoszone w trakcie eksploatacji mogą wyrównać poniesioną różnicę. Szczególnie niskie są koszty eksploatacyjne wodnego ogrzewania podłogowego, które pracując w niskiej temperaturze znacznie obniża wydatki ponoszone na zakup paliwa.

Zobacz również: opłacalność fotowoltaiki, projekt ogrzewania podłogowego.