Coraz częściej, jednym z atrybutów nowoczesnego i energooszczędnego domu, staje się ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie jest nie tylko komfortowe, ale i również estetyczne. Nie widać grzejników ani rur doprowadzających, a samo mieszkanie sprawia wrażenie przestronności i nowoczesności. Dodatkowo, rozwiązanie o którym mowa, przyczynia się do zmniejszenia poziomu zużycia energii, a tym samym większych oszczędności w opłatach za energię. Jeszcze lepiej gdy ogrzewaniu podłogowemu towarzyszą inne, alternatywne źródła ciepła (np.: kolektory słoneczne, ciepło z biomasy, biogazu, pompy ciepła czy też gazowe kotły kondensacyjne itp.). Jednakże w takim wypadku, by móc myśleć o prawdziwych oszczędnościach z ogrzewania, potrzebny jest ich „dyrygent” – jeden system sterowania, zarządzający tymi wszystkimi źródłami. Warunek – należy dobrać sterownik o właściwych i określonych dla danego systemu parametrach.

Dzisiejsze technologie są na tyle rozwinięte, że tego typu systemy sterowania już istnieją i pozwalają na efektywne i sprawne zarządzanie takim schematem grzewczym opartym o kilka źródeł ciepła (np.: kolektorami słonecznymi i kotłem c.o.). Zastosowanie bowiem sterowników w instalacji grzewczej zwykle ułatwia obsługę wszystkich tych urządzeń, oszczędza czas, pieniądze i zapewnia pełny komfort cieplny.

Sterowanie alternatywnymi źródłami ciepła

A co jeśli korzystamy tylko z ogrzewania podłogowego bez innych alternatywnych źródeł? Sprawność działania takiego ogrzewania z całą pewnością będzie efektywniejsza jeśli dobierzemy do niego odpowiedni regulator – inaczej sterownik ogrzewania podłogowego. Ułatwi on nam: kontrolę sprawności ogrzewania, regulację temperatury poprzez jej najbardziej optymalne ustawienie czy dozór odpowiedniej temperatury, a podłogówka może być bardziej skuteczna jeśli będzie współdziałała z dobrze dobranym regulatorem (np.: Auraton/Lars/TECH lub jednym z innych dedykowanych). Ale nie jest to warunek konieczny! I teraz gwoli wyjaśnienia…

Kiedy inwestować w regulator podłogówki?

Sterownik ogrzewania podłogowego
Sterownik ogrzewania podłogowego

Jeśli dysponujemy ogrzewaniem podłogowym w jednym niewielkim pomieszczeniu zakup takiego urządzenia jak sterownik do ogrzewania podłogowego można sobie odpuścić. Przy niedużej powierzchniowo podłogówce, nie ma bowiem większego sensu, by zmieniać jej temperaturę kilka razy na dobę, choćby tylko z powodu sporej bezwładności tego systemu i związanej z tym wolnej reakcji. Przy dobrze ocieplonym domu, nawet przy wyłączeniu pracującego kilka godzin ogrzewania podłogowego temperatura takiego pomieszczenia nie powinna spaść poniżej stopnia w ciągu następnych kilkunastu godzin! Jest też cała grupa użytkowników, którzy ustawiają sobie temperaturę ręcznie i chwalą sobie jej stabilność bez kontroli jakiegokolwiek urządzenia sterującego.

Inaczej sprawa się przedstawia w przypadku dużego domu, z ogrzewaniem w kilku pomieszczeniach, lub na kilku (przynajmniej dwóch) poziomach. O pensjonatach, motelach czy hotelach nawet nie wspominamy. Tu warto nawet rozdzielić obiegi i każdy kontrolować i regulować z osobna, a sterowniki ogrzewania podłogowego są wówczas jak najbardziej wskazane. Już dla ogrzewania w więcej niż jednym pomieszczeniu, w przypadku domu o powierzchni powyżej 130m², sterownik ogrzewania podłogowego okazuje się jak najbardziej sensowny. Jednak w takim przypadku wystarczy jedno urządzenie sterujące aby opanować ciepło w całym domu. Przy tym, o jego zamontowaniu warto pomyśleć jeszcze na etapie budowy lub remontu kiedy należałoby wraz z podłogówką położyć także przewody elektryczne. Dalej, proporcjonalnie do wielkości domu i stopnia wykorzystywania poszczególnych pomieszczeń, można już pomyśleć o zamontowaniu dwóch lub nawet trzech sterowników ogrzewania. Ale nawet i w takim przypadku (kilku sterowników) montowanie urządzeń regulujących w każdym pomieszczeniu z osobna wydaje się raczej zbędnym luksusem.

Uogólniając – im większa powierzchnia, im więcej pomieszczeń ze wspomnianym systemem, tym większy sens montażu sterowników ogrzewania podłogowego. Pozwalają one na indywidualną kontrolę temperatury w każdym z pomieszczeń. Dają możliwość podglądu i regulacji temperatur również na odległość – z popularnych urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety. Dzięki temu sterowanie ogrzewaniem podłogowym nie dość, że staje się proste i łatwe, to także pozwala przygotować wnętrza na przyjazd nieobecnych domowników. Z pewnością optymalne ustawienie takich przyrządów przyczynia się z czasem na obniżenie kosztów ogrzewania. Sterowniki do ogrzewania podłogowego to w pełni nowoczesne urządzenia pozwalające na sprzężenie pomp, kotłów itp. Ich zastosowanie w obiegu całej instalacji ogrzewania podłogowego, oprócz wyżej wymienionych zalet, przyczyniają się do uzyskania pełnego komfortu cieplnego a o to przede wszystkim w przypadku coraz bardziej popularnych podłogówek chodzi.


Czytaj również inne materiały zamieszczone na naszej stronie, w tym te dotyczące wentylacji mechanicznej czy też niezaprzeczalnych zalet ogrzewania podłogowego.