Projekt ogrzewania podłogowego jest niezwykle istotny już na etapie rozważania założenia ogrzewania podłogowego. Montaż ogrzewania podłogowego można zrobić przy wykorzystaniu kilku różnych schematów rozłożenia rur. Odpowiednio wykonany projekt ogrzewania podłogowego i fachowo dobrane materiały do wykonania podłogówki stanowią ponad połowę sukcesu.
Projekt ogrzewania podłogowego
Przy wykonywaniu projektu podłogówki ważnym etapem jest dobór odpowiednich rur do ogrzewania. Powinny cechować się one odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi, szczelnością oraz odpornością na korozję. Wybór odpowiednich materiałów to główny element przyszłej podłogówki. Jednakże materiały rur grzewczych to nie wszystko, istotna jest również średnica rur i grubość ścianek, a także sposoby łączenia poszczególnych fragmentów rur. Przy tym ostatnim elemencie ważne jest takie zaplanowanie schematu ogrzewania podłogowego, aby łączenie rur nie przebiegały pod wylewką, gdyż zasadniczo trwałość rur jest zdecydowanie dłuższa niż trwałość łączeń.
Przy kwestii tego jak zaprojektować podłogówkę istotne jest również ułożenie poszczególnych pętli podłogówki. W Polsce najczęściej przyjmuje się układ w tak zwanego ślimaka, który zapewnia najbardziej optymalne rozłożenie temperatury.
Schemat ogrzewania podłogowego to pierwszy krok na drodze do idealnej podłogówki jednak nie ostatni. Ważne jest jeszcze takie przeprowadzenie montażu, aby dokładnie można było zrealizować założenia wcześniej przygotowanego planu.
Zobacz również: instalacja fotowoltaiki, opłacalność fotowoltaiki.